یاوران

Print

نذیر خارا

هنرمندی با استعداد های متنوع

نذیر خارا در منطقه ی بی بی مهرو، کابل بدنیا آمده است و یک هنرمند شناخته شده و قابل احترام در عرصه ی موسیقی افغانستان می باشد. ایشان نه تنها یک آواز خوان هستند بلکه برای دیگر هنرمندان کمپوز تهیه میکند. نذیر خارا دانش موسیقی را از آموزشگاه موسیقی در کابل فرا گرفته و همچنین در کلاس های موسیقی کلاسیک هندی نیز شرکت کرده است. نذیر خارا در سال ۲۰۰۵ یک مرکز آموزشی موسیقی را در افغانستان به راه انداخت، که در این مرکز کورس هایی جهت آموزش آواز خوانی، تهیه کردن کمپوز، تنظیم و آموزش موسیقی دایر است.بر علاوه بر هنر آواز خوانی، ایشان در نواختن طبله هم مهارت خاصی دارند.

قیس الفت

جوانی با استعداد شور انگیز جاودانه

قیص الفت پسر استاد الفت آهنگ میباشد، که در یک فامیل بزرگ هنرمند در شهر کابل به دنیا آمده است. به دلیل جنگ های مداوم در افغانستان، قیص و فامیلش مجبور به ترک زادگاه خود شده و در دهلی نو، هندوستان ساکن شدند. پس از اقامت در هندوستان، قیص در 5 سالگی با کمک و راهنمایی پدرش شروع به آواز خواندن و نواختن هرمونیه کرد. او همچنین هنر نواختن طبله را توسط کاکای خود، استاد فضل احمد یاد گرفت. بعد از اینکه وی به کانادا، خانۀ فعلی-اش نقل مکان کرد، هنر موسیقی را به عنوان یک حرفه تعقیب نموده و شروع به نواختن کیبورد و ساختن موسیقی برای هنرمندان مشهور افغان کرد.

عبید جوینده

هنرمند موفق و شیک پوش با اشتیاق در عرصه ی موسیقی

عبید جوینده در 3 نوامبر 1975 در شهر زیبای کندز بدنیا آمد و 7 ساله بود که فامیلش به کابل آمدند. وی بعد از فارغ التحصیل شدن از مکتب امانی، تحصیلات عالی خویش را در دانشکده ی حقوق، دانشگاه کابل به اتمام رساند. عبید جوینده در همان دوارن جوانی به هنر موسیقی علاقمندی نشان داد و طولی نکشید که خانواده اش به این استعداد هنری وی پی برده و از او حمایت کردند.اولین آله ای  که وی در سن 10 سالگی داشت و آموخت " اکوردئن" بود. نخستین کار هنری وی در دوران دانشگاهش بود، آهنگی بنام "صدای قلبم" که سریعا از طریق تلویزیون و رادیوهای افغانستان پخش شد.

فرشته سما

فرشته سما یک آواز خوان افغان- تاجک از کشور افغانستان می باشد که در سال 1964 در ولایت کابل چشم به جهان گشود. او خواهر کوچک آواز خوان مشهور افغانی، هنگامه می باشد. زمانیکه 15 سال عمر داشت، فرشته سما افغانستان را به مقصد آلمان ترک کرد تا در آنجا هنر موسیقی را به طور حرفه یی با خواهرش شروع کند.
در حال حاضر او مقیم کشور آلمان می باشد و بیشترین وقت دوران کودکی خود را در آنجا سپری کرده است.
فرشته سما تاکنون 4 آلبوم به بازار عرضه کرده است که دو البوم وی متشکل از آهنگ های دوگانه بوده و با آواز خوانان مشهوری چون، فتح علی خان و شبیر خان اجرا شده است.

مجری برنامه – امید نظامی

امید نظامی در شهر کابل به دنیا آمده است و پدر و مادر او از ولایت "غزنی" افغانستان می باشند. علاقه ی وی به هنر موسیقی از همان دوران کودکی آغاز شد و در این عرصه خانواده و دوستانش او را بسیار تشویق نمودند.
امید در بزرگترین برنامه موسیقی افغانستان، "ستاره افغان" شرکت کرد و مورد علاقه بسیاری از افغانها قرار گرفت. او به حیث مجری در یکی از برنامه های محبوبترین رادیوی افغانستان، رادیو آرمان ایفای وظیفه نمود.

خدیجه سادات

گزارشگر

خدیجه سادات در شوربازار ولایت کابل چشم به جهان گشود. او یکی از فارغین لیسه عالی رابیعه بلخی می باشد و به علاوه به عنوان یکی از گرداننده ها/تولید کننده ها در تلویزیون طلوع ایفای وظیفه می نماید. وی در حال حاضر سال سوم رشته حقوق و علوم سیاسی را در دانشگاه گوهرشاد می خواند.
با در نظر داشت علاقه وی به دنیای رسانه و مهارت های برجسته او در ضمینه گزارشگری و اجراء، ما بسیار خرسند هستیم که یک بار دیگر خدیجه را برای به روز رسانی پشت صحنه های فصل دوم آواز افغانستان در کنار خود داریم.